Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Chodítko – ano či ne?

Chodítko – ano či ne?

Chodítka a různá hopsadla dříve patřila do běžné výbavy domácnosti s malým dítětem. V posledních letech se však stále častěji prosazuje názor, že podobná zařízení nejsou pro děti vhodná a jejich používání je zařazeno minimálně do kategorie nedoporučováno. Čím chodítko dětem škodí? Jaké jsou argumenty pro jeho zavržení?

Chodítko chůzi neurychlí

Můžeme začít tím, že v některých zemích jsou chodítka a hopsadla již zakázanou pomůckou. U nás je legislativa benevolentnější, nicméně drtivá většina pediatrů chodítko či hopsadlo rozhodně nedoporučí. Důvodem je negativní vliv na vývoj motorických schopností a zdravého rozvoje organismu. Chodítko nástup a zdokonalování chůze u dětí určitě neuspíší, naopak brání přirozenému vývoji, který je navíc u každého dítěte individuální. Každé dítě musí postupně zvládnout dovednosti, které vedou k chůzi. Celý proces je závislý na posílení svalů, schopnosti najít těžiště těla a rovnováhu.

Děti by se měly samy naučit sedět, lézt, zvedat s oporou nábytku, chodit za ruku a nakonec samostatně vykročit do prostoru. Chodítko tyto funkce nepodpoří nebo rovnou zafixuje špatné držení těla s předsunutým těžištěm nebo chůzi po špičkách. Bez chodítka je vyšší pravděpodobnost, že se dítě naučí dobře našlapovat, hledat těžiště a také lépe padat.

Zvažte rizika

Problém je především v tom, že do chodítek se dávají děti, které samy ještě nechodí a často ani nestojí. Svaly ještě nejsou dostatečně vyvinuté, v zavěšené poloze trpí nejen krční a bederní páteř, ale také kyčle. Dopřejte svému dítěti pozvolný rozvoj motorických schopností bez pomůcek, které prokazatelně vývoj nijak nezlepšují. Neriskujte jen proto, že vidíte podobnou věc u sousedů nebo, že jste sami jako děti chodítko měli. Dejte na doporučení či vyjádření svého pediatra, kterému důvěřujete.

Zábava i bez chodítka

Dítě si může užít spoustu zábavy i jinak než v chodítku nebo v hopsadle. Pokud potřebujete získat trochu času pro sebe nebo druhé dítě, poslouží stejně dobře hrací ohrádka nebo přenosná dětská postýlka. Vytvořte bezpečný prostor ve své blízkosti a nechte dítě raději přirozeně lézt, plazit, zkoušet vstávat apod.