Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Jak oblékat miminko na vycházku

Správné oblečení pro pohodu děťátka. Jak oblékat miminko na vycházku


Správně se obléknout je někdy složitý úkol i pro dospělého. Jaké oblečení zvolit, aby nám nebylo příliš horko, ale abychom ani netrpěli chladem? A u malých dětí je taková otázka ještě důležitější. Větší děti nebo dospělí si s vnější teplotou či jejími výkyvy poradí snáze a není pro ně problém překonat i částečné nepohodlí vzniklé špatnou volbou oblečení. Jiné je to ale u miminek a malých dětí, kde je třeba dávat velký pozor na oblékání, protože jejich organismus ještě nemá plně vyvinutou termoregulaci.

Jedna vrstva plus

Existuje jedno snadno zapamatovatelné a jednoduché pravidlo. Malým dětem vždy oblečte o vrstvu více než sobě. Máte tričko s krátkým rukávem? Miminku oblečte tričko s dlouhým rukávem. Pokud jste právě oblečeni v triku s dlouhým rukávem, mělo by vaše dítko přes něj mít ještě lehkou mikinu apod. Často se miminka dotýkejte a kontrolujte, zda nemá studenou nebo naopak horkou a zpocenou pokožku. Studené ručičky nebo nos ještě nemusejí znamenat, že je děťátku zima. Dobře se skutečný stav zjišťuje přiložením ruky na čelíčko nebo venku v kočárku i na zátylek. Pokud jsou čelo a zátylek studené, je nutné miminko přiobléct.

Trápení s přehřátím 

Stejně tak, jako je třeba dbát na to, aby miminku nebyla zima, je nutné se vyvarovat přehřátí. Přehřáté dítě je mrzuté a pláče. Vůbec nejhorší je, pokud je navlečené do mnoha vrstev oblečení a ještě se nachází v přetopené místnosti. Taková souhra okolností dokonce může způsobit zvýšenou teplotu. Dítěti se také mohou „vysypat“ drobné červené pupínky tzv. potničky. Nejčastěji se objevují v oblasti tvářiček, krku a hrudníku.

Jdeme ven

Čeká vás první procházka? Rozhodující je samozřejmě zdraví miminka a počasí. Velké horko nebo naopak silný mráz nejsou pro novorozená miminka vhodné. Stejně tak je neberte na procházku, když venku řádí inverze nebo mlha. Pokud je děťátko zdravé  a počasí alespoň trochu přijatelné, můžete vyrazit na první procházku už pár dní po návratu z porodnice. Dobře zvažte i denní dobu, ideální je naplánovat pobyt venku tehdy, kdy se dá očekávat nejmenší teplotní zátěž. Zde je jednoznačný rozdíl mezi ročními obdobími. V zimě půjdete ven chvilku po poledni, kdy teplota přece jen stoupá vzhůru a v horkém letním počasí naopak zvolíte brzkou dopolední nebo pozdní odpolední dobu. Pamatujte také, že do tří měsíců byste neměli s miminkem příliš často chodit na místa s vysokou koncentrací lidí – hromadné dopravní prostředky, obchodní centra, kavárny apod.