Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Jak připravit mléko?

Jak správně připravit mléko?

Připadá vám příprava kojenecké mléka složitá? Nebo naopak tak jednoduchá, že nad ní není třeba přemýšlet? Pravda bude jako obvykle někde uprostřed. Příprava kojeneckého mléka není žádná velká věda, pokud dodržíte několik základních pravidel. Ta se týkají především výběru vody, lahvičky a savičky.

Sklo nebo plast?

Z materiálového pohledu bude výběr především o tom, zda dáte přednost tradiční skleněné lahvičce nebo plastové. Skleněné se lépe udržují, lépe ověříte teplotu mléka a plastová je zase lehčí a odolnější. Výběr tvaru lahvičky je na vás. V obchodech se nabízejí nejrůznější provedení – širší, užší, prohnuté nebo s otvorem pro lepší držení. Vybírejte podle věku děťátka, vyzkoušejte, jaký tvar bude jemu i vám nejlépe vyhovovat.

Latex nebo silikon?

Nejobvyklejšími materiály saviček jsou latex (přírodní guma) a silikon. Latex je měkčí, silikon zase více vydrží. Bude záležet, který materiál bude vašemu miminku „více chutnat“. Pozornost věnujte velikosti otvoru v savičce. Děťátko by se mělo při pití trošku namáhat, aby využilo dostatečně sací reflex. Zkuste malý test. Když obrátíte lahvičku s mlékem dnem nahoru, měla by tekutina jen pomalu odkapávat. Pokud by kapala rychle nebo dokonce tekla pramínkem, vypilo by dítě rychle velké množství mléka a mohlo by jej vyzvracet.

Čištění a sterilizace jsou povinné

U kojenců musíte počítat s větší senzitivitou na bakteriální infekci. Proto je nutné lahvičky i savičky důkladně čistit a sterilizovat varem ve vodě po dobu 3 – 5 minut nebo v parním sterilizátoru.

Kojenecké mléko se nepřipravuje s běžnou vodou z vodovodu. Její složení není pro kojence vhodné. Používejte výhradně balené vody, které jsou označeny jako vhodné k přípravě kojenecké stravy. Před přípravou mléka vodu vždy převařte.

Nasypat, protřepat a dobrou chuť

Samotná příprava kojeneckého mléka není nijak složitá, pokud dodržíte návod od výrobce. Převařenou vodu ochlaďte na požadovanou teplotu, nalijte ji do sterilní lahvičky, dodržujte doporučené množství vody a přesně daný počet odměrek, které mají být zarovnané. Uzavřete lahvičku, protřepejte, na zápěstí ověřte teplotu a můžete podávat.

Kojenecké mléko nikdy nepřipravujete dopředu a nespotřebované z lahvičky vylijte. Pro noční krmení je ideální mít připravenu termosku s převařenou vodou a před krmením jen promíchat s dávkou mléka.