Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Jak vybrat autosedačku?

Autosedačka je povinnost! Jakou vybrat?

Autosedačka je nezbytnou součástí výbavy pro miminko a její správný výběr je základním předpokladem, jak maximálně chránit dítě při cestování autem. Bezpečné cestování by mělo být naprostou samozřejmostí a starostí všech rozumných rodičů. Použití autosedačky navíc nařizuje i zákon. Nepodceňujte výběr a nákup autosedačky, je to jediný prostředek, který dokáže vaše dítě účinné chránit při drobnějších i vážnějších nehodách.

Dětské sedačky jsou od 1. 7. 2006 povinné na všech typech komunikací. Zákon stanovuje povinnost řidiče motorového vozidla užít pro přepravu dětí do 36 kg a nepřesahujících výšku 150 cm vždy a bez výjimky autosedačku. Všechny autosedačky prodávané na českém trhu musejí splňovat evropské bezpečností normy.

Základní kritéria pro výběr

Autosedačku vybíráme podle věku a hmotnosti dítěte, a tak můžete rovnou zapomenout, že by jedna autosedačka vydržela po celé předepsané období. Základním parametrem je váha, věk je až druhotným měřítkem. Dalším faktorem při výběru je i výška dítěte. Bezpečnostní pás nemůže být pod krkem a dítěti nesmí vyčnívat hlava z autosedačky. Je nutné brát i ohledy na typ auta, aby se do něj sedačka konstrukčně hodila. Stále více automobilů je vybaveno úchytkami pro ISOFIX upevnění. Jde o bezpečnostní systém, kdy je autosedačka upevněna přímo ke karoserii auta a je zcela eliminován její pohyb po sedadle jakýmkoliv směrem.

Spolehlivá montáž

Při montáži autosedačky do auta vždy dbejte na pokyny výrobce a respektujte návod k použití. Novorozenci a kojenci budou cestovat proti směru jízdy v autosedačce zvané „vajíčko“. V protisměru by měly být umístěny i autosedačky určené pro hmotnost 9 – 18 kg. Při tomto způsobu jízdy by měly být vypnuty příslušné airbagy. Batolata a větší děti budou již v autosedačkách usazena ve směru jízdy a budou připoutána vlastními bezpečnostními pásy.

Cena by neměla rozhodovat

Při nákupu autosedačky se nenechejte ovlivnit cenou, a to v obou směrech. Vysoká cena nemusí být zárukou kvality, větší bezpečnosti či snadnějšího ovládání. Naopak u podezřele nízkých cen byste měli také zbystřit pozornost. Buďte opatrní při používaní sedaček z druhé ruky, kde nelze úplně ověřit původní funkčnost. Pokud je autosedačka příliš stará, opotřebovaná nebo na ní nelze dohledat údaje o normách, výrobci apod., zvažte raději nákup autosedačky nové. Dobře si rozmyslete i používaní autosedačky, která byla součástí těžší dopravní nehody. Nemusí již být ve všech ohledech funkční.