Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Jak vyzrát na opruzeniny

Opruzeniny jsou pro děti nepříjemné! Jak na ně vyzrát? 

Opruzenina je slovo, které bychom nejraději vyřadili z rodičovského slovníku, a přesto se mu u drtivé většiny dětí alespoň občas nevyhneme. Ani těm nejpečlivějším maminkám se vždy nepodaří děti od opruzení ochránit. Pokud chceme opruzeninám zabránit, je důležité znát faktory, které k jejich vzniku přispívají.

Opruzeniny trápí děti nejčastěji mezi 6. a 12. měsícem věku, tedy v době, kdy přecházejí z mateřského mléka na pevnou stravu. Je to dané tím, že zaváděním nových pokrmů do jídelníčku se poměrně radikálně mění stolice, která je agresivnější a intenzivněji dráždí jemnou dětskou pokožku. Opruzeninám se někdy říká také plenkový zánět kůže, protože postihují děti v období nošení plenkových kalhotek.

Jak opruzenina vypadá?

Opruzenina je zarudnutí kůže různého rozsahu nejčastěji v okolí genitálu a na zadečku. Nenechte se však mýlit, že jsou to jediná místa, kde mohou opruzeniny potrápit. Občas se objevují i v záhybech kůže na pažích, stehnech, krčku a za oušky. Postižená pokožka někdy mokvá a mohou se objevit i prasklinky. Pro děti je to velmi nepříjemné a kůže je může poměrně výrazně bolet.

Co bývá příčinou vzniku opruzenin?

Nejčastějším viníkem opruzené kůže je vlhkost. Navzdory reklamě ani ty nejlepší plenky nedokáží úplně eliminovat vlhkost. Vlhkost tvořená dětskou močí a bakteriemi, které v sobě obsahuje stolice, je přímo ideálním prostředím pro vznik opruzenin.

Jen málokterý rodič si uvědomuje, že opruzeniny mohou být i důsledkem tření plenky o kůži. Tady je velmi důležité volit správnou velikost plenky. Zbytečně velké plenky se po tělíčku různě posunují a způsobují prakticky neustále tření, které dráždí pokožku. Svoji roli při vzniku opruzenin hrají i nové potraviny. Není žádnou výjimkou, když se opruzeniny objeví ve stejný moment, kdy obohatíte jídelníček dětí o nové potraviny nebo přecházíte na tuhou stravu. Dochází ke změně složení i konzistence stolice a mění se i frekvence vylučování. Další z příčin vzniku opruzenin může být kvasinková infekce v oblasti pod plenkami. 

Zvládneme to sami nebo raději k lékaři?

Mějte na paměti, že opruzeniny by se neměly brát na lehkou váhu. V první řadě jsou pro děťátko velmi nepříjemné až bolestivé a také se mohou stát výchozím bodem závažnější infekce. A co tedy na opruzeniny platí?

Nejdůležitější je udržovat zadeček čistý a suchý, doporučuje se vyměňovat pleny každé dvě hodiny. Při čištění zadečku raději nepoužívejte mýdlo, abyste pokožku zbytečně nevysušovali. Znečištěnou oblast pouze omyjte teplou vodou a opatrně osušte jemným ručníkem. Poté nechte dítě alespoň chvíli volně bez plenek, aby zadeček opravdu důkladně oschnul. Pak na něj naneste léčivý přípravek, kterých je momentálně na trhu velké množství na výběr. Pokud si nejste jistí, poraďte se o vhodném přípravku s pediatrem. Stejně tak vyhledejte lékaře, pokud máte pocit, že běžná opruzenina nereaguje na ošetření a vykazuje příznaky infekce.