Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Jak zvládnout nočník

To bude boj! Anebo ne? Jak zvládnout nočník!

Chození na nočník patří k velkým předělům a okamžikům v životě dětí. Je to zkouška pro ně i pro rodiče, ale rozhodně by neměla být žádným traumatizujícím zážitkem ani pro jednu ze zúčastněných stran. Jako všechno ve vývoji malých dětí, má i tato dovednost svůj čas. Jak poznáte, že už přišla správná chvíle začít zkoušet chození na nočník? A jak to dítě správně naučit?

Všeobecně se tvrdí, že v rozmezí 15 - 18 měsíců věku by se děti měly učit vykonávat potřebu do nočníku. Je to období, kdy už je drtivá většina dětí schopná kontrolovat svěrače a tudíž přichází čas odložit plenky. Rok a půl se nejčastěji udává jako ideální věk pro zahájení výměny plenek za nočník. Samozřejmě je znovu potřeba upozornit, že jde o individuální záležitost, kde obecně holčičky trochu předbíhají chlapce.

Už je čas zahodit pleny?

Zjišťujete, že intervaly mezi vyprazdňováním se zvětšují? Děťátko už nemočí tak často, plena při přebalování častěji bývá suchá? Znamená to, že dítko už dokáže zadržet větší množství moči a určitě je to signálem pro trénink s nočníkem. Jestliže dítě reaguje na nočník dobře, nesnaží se hned vstát a je schopné na něm strávit nějakou chvilku, je vše na dobré cestě. Dalším signálem je fakt, že dítě samo řekne, že se počuralo nebo pokakalo. Jde o významný důkaz, že si uvědomuje samotný proces vyměšování i k čemu slouží plenky. 

Buďte v pohodě: Vy i vaše dítě

Pro úspěšné zvládnutí chození na nočník je důležitá i psychická vyzrálost dítěte. Musí rozumět, co mu říkáte a být schopno váš pokyn splnit. Rozhodně se nepouštějte do odvykání v momentě, kdy je dítě z jakéhokoliv důvodu v psychické nebo fyzické nepohodě. Šťastným okamžikem pro nácvik chození na nočník určitě není období po nemoci, stěhování apod. Podmínka pohody a vyrovnanosti platí i pro vás. Pusťte se do procesu odvykání dítěte od plenek až tehdy, kdy budete sama přesvědčená, že přišel správný čas. Nenechte se znervóznit poznámkami tchyně, že ona měla děti bez plenek v osmi měsících, nesrovnávejte s okolím, řiďte se vlastním rozumem a instinktem. Správný okamžik vycítíte sama a určitě to zafunguje lépe, než si nechat něco vnutit nebo se řídit vyčtenými poučkami. Odborníci říkají, že si klidně můžete dát načas, vy i vaše dítě, a nemusíte se snažit za každou cenu lámat rekordy.

A jdeme na to!

Na začátku je výběr nočníku. Nezapomeňte, k čemu má primárně sloužit. Není to hračka a nemusí mít deset funkcí. Přece chceme, aby se do něj dítě především vyprázdnilo, a pochvalu zvládneme sami, nepotřebujeme k tomu světelný ohňostroj a ani ryčný mix melodií. Dítě by si mělo uvědomit úlevu po vykonání potřeby a příliš se nerozptylovat. Stanovte si limit, když se po pěti minutách nic nestane, zkuste to později. Za úspěšný pokus dítě pěkně pochvalte, ale není dobré přehnaně jásat, mělo by přece jít o samozřejmost a nikoliv o zázrak.

Na odvykání plen je ideální zvolit letní měsíce, kdy může děťátko pobíhat bez plen nebo jen zlehka oblečené a uvědomovat si nepříjemnou vlhkost při nehodě. Nezlobte se na něj za prvotní neúspěchy, žádný učený z nebe nespadl. Stačí trpělivost a důslednost a za chvíli se dítěti zalíbí vykonávat potřebu do nočníčku nebo venku na trávu. Volte jednoduché oblečení, aby vám netrvalo dlouho dítě odstrojit. Když se chce, tak rychlost hraje alespoň na začátku značnou roli. Důležité je, domluvit se všemi, kdo dítě někdy hlídají, aby pokračovali v nastaveném režimu a pomohli při nácviku.