Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Jemná a šetrná péče o pokožku

Kůže miminek vyžaduje speciální zacházení. Jemná a šetrná péče o pokožku


Proč dětská pokožka vyžaduje zvláštní péči? Pokožka miminka je o hodně tenčí než kůže dospělých. Přirozená ochranná vrstva se teprve vytváří, a proto musíme být připravení na větší citlivost. Svrchní vrstva pokožky ještě nemá plně vyvinutou ochrannou bariéru a také její schopnost regenerace se teprve tvoří. Ochrana proti chladu a poranění je výrazně nižší než u starších dětí nebo dospělých. Svrchní vrstva má vyšší obsah vlhkosti a zároveň nižší produkci tuku. 

Pokožka si zvyká na vzduch

Nelekejte se, pokud u svého novorozeného miminka pozorujete olupování kůže, šupinky, drobné prasklinky nebo začervenalá místa. V prvních dnech a týdnech je to poměrně běžné. Pokožka si zvyká na vzduch a okolní vlivy. Pokud by samozřejmě tyto projevy přesáhly hranice přijatelnosti, poraďte se s lékařem. Doporučí vám speciální přípravky. V prvních týdnech po narození také můžete občas pozorovat namodralou pokožku. Krevní oběh ještě není schopen plně zásobovat okrajové části těla a stává se to často po delším spánku. Děťátku se vrátí přirozená barva, jakmile se začne pohybovat. Pokud má pokožka „mramorovou“ namodralou barvu, je možné, že je vašemu děťátku chladno. Přidejte vrstvu oblečení nebo ho zabalte do teplé dečky.

A jde se koupat…

Hygiena a starost o pokožku jsou důležitou součástí péče o miminka už od prvních dnů. Většina dětí koupání miluje, některá miminka však mohou při prvních koupacích procedurách plakat nebo cítit nepohodu. Většinou se to rychle změní.  Vždy koupejte dítě v teplé místnosti (24 – 27°C) bez průvanu a mějte po ruce suchou osušku, abyste jej hned po koupeli mohli zabalit. Vůbec je dobré mít vše potřebné v bezprostředním dosahu. Nikdy nenechávejte dítě ve vaničce samotné, a to ani na okamžik. V prvních několika týdnech by se miminka neměla koupat déle než 5  - 7 minut a stačí 1 - 3x týdně. Pokud jsou však zdravá a netrápí je žádný ekzém, můžete jim koupel dopřát každý den. 

Samotná voda nestačí

Připravte vodu o správné teplotě (kolem 37° C - teplotu vody zkontrolujeme ponořením loktu nebo zápěstí, nikdy nezkoušíme jenom prsty), dodržujte bezpečnou a pocitově příjemnou výšku hladiny (5 – 15 cm) a nevěřte, že pro malinké děti je nejlepší pouze samotná voda. Voda sice pokožku během prvních vteřin hydratuje, ale potom naopak vysušuje. Poměrně dlouhou dobu se mělo za to, že na pokožku kojenců je lepší nepoužívat přísady do koupele. Dnes víme, že umývání pouze vodou pokožku kojenců a malých dětí vysušuje.  Používejte vhodné přípravky do koupele a také po koupeli, aby pokožka zůstala vláčná. Pro udržení vlhké a vláčné pokožky můžete i několikrát v průběhu dne použít vhodný krém, především na ty části těla, které jsou nejvíce vystaveny okolním vlivům, tedy obličej a ručičky.