Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Každý pohyb má svůj čas

Nepředbíhejte přírodu! Každý pohyb má svůj čas!

Pohyb patří k životu a především u nejmenších dětí je pod drobnohledem rodičů i lékařů. Motorické pokroky jsou často přímo spojené se zdravým vývojem celého organismu. Už v prvních měsících života stavíme základ budoucího zdravého pohybu bez chronických bolestí. Neuspěchejte motorický vývoj vašich dětí, všechno má svůj čas.

Každá poloha, každý krůček ve vývoji pohybu má svoje správné místo a důvod. Příroda sama ukazuje, kdy přišel čas pokročit o kousek dál a uvidět svět z jiné perspektivy. Dítě po narození zná pouze jednu polohu, ale i leh je pro něj velmi důležitý. Nenechávejte malé děti spát v autosedačkách, polohovacích lehátkách či vajíčkových korbičkách. Nejpřirozenější polohou je pohodlný rovný leh. Doporučuje se vybírat kočárky s dostatečně velkým prostorem pro ležení. Možná vás napadne v poslední době populární nošení v šátku. Správný úvaz snižuje zátěž na páteř, ale dítě by v šátku rozhodně nemělo strávit celý den. Pro správný vývoj jsou důležitá tzv. rovná záda, kterých v šátku nedosáhnete. Takže i tady platí „všeho s mírou“.

Pasení koníčků 

Děti už záhy po narození mohou v bdělém stavu ležet občas na bříšku. Postupně se děťátko začne opírat o ručičky a zvedat hlavu. Poloha „pasení koníčků“ je pro budoucí vývoj hodně důležitá. Motivujte děti, aby ji trénovaly. Nabízejte jim hračky, poutejte jejich pozornost. První pokusy o pasení probíhají už od 2. měsíce a nejpozději koncem 4. měsíce by měla být tato poloha zcela stabilizovaná. 

Nespěchejte do sedu

Určitě to znáte, chytnete dítě za ručičky a ono se radostně přitahuje do sedu. I když je to lákavé, nedělejte to. Při předčasném posazování se přetěžují některé svalové skupiny, dítě nesedí rovně, má vyhrbená záda a riskujeme tím vadné držení těla a bolesti zad. Dítě začíná samo sedět obvykle až kolem 8. měsíce a do sedu se nedostává posazením z lehu, ale přetočením z tzv. šikmého sedu. 

Bez držení a bez botiček

Když dítě začíná chodit, neměli bychom jej vodit za ruce, ani mu ze začátku obouvat botičky Má to svoje důvody. Vedení za ruce i botičky poskytnou dítěti zevní oporu a umožní mu chodit i v době, kdy už by bez botiček nebo bez naší pomoci jít nemohlo, protože by bylo unavené. Co to znamená? Dobře míněná pomoc opět vede k přetěžování svalů, vadnému držení těla, tvorbě ploché nohy apod. Je prospěšnější nechat děti chodit samotné, naboso nebo v protiskluzových ponožkách. 
Nezapomínejte, že každé dítě má své specifické tempo vývoje. Nesrovnávejte ho s dětmi přátel, nenechte se znepokojit, že dítko od sousedů už sedí nebo běhá. Ideálně platí, že dítěti v jeho motorickém vývoji pomůžeme nejvíce, když mu nebudeme pomáhat vůbec. Nejlépe přispějete správnou manipulací s miminkem, motivací a společnou hrou. Dejte svému dítěti prostor pro individuální vývoj a pokud u vás nastanou vážnější pochybnosti stran motorického vývoje, neváhejte se poradit se svým dětským lékařem.