Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Kolik vypít mléka

Pije moje miminko dost mléka? Stačí mu to?

Maminky mají často starost, jestli jejich miminko pije dostatečné množství mléka. Na otázku „kolik má vypít“ neexistuje jednoznačná odpověď, univerzální výpočet nebo jediná správná tabulka. Každé dítě je prostě jiné a má i jiné nároky. Samozřejmě je důležité pozorovat a vyhodnocovat, zda je miminko nasycené a spokojené. U umělé kojenecké výživy najdete na každém obalu tabulku s průměrnými hodnotami, které pro vás mohou být vodítkem.

Zkontrolujte počet plenek

Počítejte ovšem s tím, že každé dítě je opravdu jiné. Možná právě tomu vašemu bude stačit o něco méně nebo se naopak bude dožadovat přídavku. Dobrou kontrolou je i počet pomočených plenek, kterých byste za den měli napočítat nejméně šest až osm. Tak budete vědět, že miminko přijímá dostatek tekutin. Dalším vypovídajícím faktorem je samozřejmě přírůstek na váze, který jistě budete společně s pediatrem pravidelně kontrolovat.

Nemá miminko hlad?

Obecně platí, že kojené děti se o jídlo samy přihlásí a vypijí tolik, kolik potřebují. Kolik toho ale vlastně vypily, zjistíte jen pečlivým převážením před a po kojení. Maminka ovšem brzy rozpozná, kdy se děťátko hlásí o mléko, protože má hlad, a je i poměrně snadné poznat, že se napilo dosyta. U umělé výživy máte dobrý přehled o objemu vypitého mléka, hůře se ale určuje režim krmení. Zde je nutné spolehnout se na pokyny výrobce kojeneckého mléka a instrukce vašeho dětského lékaře.

U kojení i umělé výživy platí, že se množství mléka mění v průběhu vývoje miminka a přizpůsobuje se změnám výživových nároků. Objem mléka se postupně snižuje se zaváděním příkrmů a přechodem na pevnou stravu. Držte se tabulek na obalech výrobků a pokud si nebudete jistí, poraďte se s pediatrem.

Ani málo ani moc

Stejně jako nesmí děťátko hladovět, je třeba dávat pozor, abychom miminka zbytečně nepřekrmovali. Dlouhodobě překrmovaný kojenec si začne ukládat přebytky do tukových buněk a mohl by hrozit rozvoj dětské obezity. Režim a množství stravy jsou individuální záležitostí. Dbejte na to, aby miminko bylo spokojené, hlídejte přírůstky na váze, zkontrolujte počet plenek a důvěřujte doporučením dětského lékaře.