Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Nákup prvních botiček

Pořizujeme první boty! Na co si dát pozor?

Kdy děťátku pořídit první boty? A jaké by měly být, aby plnily veškeré funkce a nároky na obuv pro nejmenší? Zjednodušeně se dá konstatovat, že první botičky dítěti obouváme ve chvíli, kdy se postaví a začíná chodit v prostoru, i když ze začátku třeba jen za ruku. Dávat botičky dříve je zbytečné. K lezení je děti opravdu nepotřebují, spíše by je mohly omezovat v pohybu. Jakmile však nastane fáze chůze, je nutné věnovat pozornost i vhodnému obutí.

Proč jsou boty důležité

Dětská botička plní hned několik důležitých funkcí. První z nich je ochrana nožičky před zevními vlivy jako jsou chlad nebo horko, dále před mechanickým poraněním nožičky a důležitým faktorem je také správná opora nohy pro nácvik a dobré zvládnutí chůze.

První úkol: Zjistit velikost

Při výběru prvních botiček se budeme v mnohém chovat podobně jako u běžného nákupu bot. Důležitá je především správná velikost. Postavte si dítko na tvrdý papír a tužkou obkreslete nožičku. Než obrys vystřihnete, přidejte před nejdelší prstík ještě asi 10 – 12 milimetrů. Tímto způsobem zjistíte základní velikost boty. Při samotném nákupu je třeba dbát ještě na prostor, který se klene nad prsty. Říká se mu „kaple“ a měl by být tak vysoký, aby dítě mohlo volně pohybovat prstíky.

Dětská botička musí být dostatečně prostorná, dále bychom od obuvi pro nejmenší měli požadovat pružnost, nízkou hmotnost, měkkost v došlapu. Dávejte přednost přírodním materiálům a pevnému opatku, protože právě část, která vede od paty vzhůru, poskytuje dětem při chůzi základní oporu.

Kontrola každý měsíc

Pravidelně kontrolujte, zda je velikost botičky ještě dostatečná. Dětská nožička roste rychle a špatná velikost bot je nejčastější chybou, které se rodiče při obouvání dopouštějí. Dětská nožka má velkou tendenci reagovat špatným vývojem na omezený prostor. Pokud bude bota malá a v přední části nebude dost místa pro prsty, začne je dítě krčit, což způsobí nevyvážené zatěžování nohou, od kterého se pak odvíjí celkové postavení těla a správnost chůze. Pokud pořídíte botu, která nezajistí pevný kotník, začne dítě více zatěžovat vnitřní stranu chodidla a může dojít k různým deformitám jako jsou například ploché nohy. Hlídejte pečlivě a kontrolujte nejlépe každý měsíc, zda dítě botičky netlačí a včas je vyměňte za větší.