Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - O slovo se hlásí zoubky

Připravte se na přelomový okamžik. O slovo se hlásí zoubky


Děťátko začalo být nevrlé, plačtivé nebo se vzteká? Pokud navíc pozorujete nadměrné slinění a neustálou snahu strkat do pusinky ručičky nebo různé předměty, přišla s největší pravděpodobností velká chvíle. Rostou první zoubky! A často se to neobejde bez bolesti. Připravte se na větší či menší trápení, ale na druhou stranu i krásnou událost, protože první zub je přece jen důvod k radosti a oslavě. A co teprve, až vám dítko věnuje první „zubatý“ úsměv!

A je to tady – už rostou

Růst zubů je u dětí hodně individuální. Opět se můžeme opřít pouze o všeobecně udávané rozmezí 6. – 8. měsíce věku. Nebuďte ale překvapeni, pokud se u vašeho zlatíčka objeví zoubky o něco dříve nebo naopak se začnou klubat později. Rozhodující je celkový zdravotní stav děťátka a pokud je zdravé, není třeba panikařit, když si dávají zoubky načas.

Jako první se o slovo hlásí střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti. Prořezávající zoubek poznáte podle zarudlé zduřené dásně. Někdy dokonce může být i teplejší nebo lehce zarudlá tvářička. Děťátko intenzivně sliní, hůře spí, je plačtivější a možná také méně jí a pije. Můžete pozorovat i řidší stolici nebo zvýšenou teplotu, i když souvislost s prořezáváním zubů a teplotou nebyla prokázána.

Jak děťátku ulevit

Dobrou volbou jsou nejrůznější kousátka. Nabídněte dítěti speciální kousátka naplněná chladivým gelem nebo vychlazenou vodou. Kousátko vychladíte jednoduše v lednici, ale těsně před podáním miminku jej krátce opláchněte teplou vodou.  Nebojte se také použít klasické obklady. Stačí na 5 minut přiložit na čelist kapesník namočený ve studené vodě. Pokud dáváte přednost přírodním přípravkům, tak na bolest zoubků se osvědčila šalvěj. Například lze potřít dáseň tinkturou ze šalvěje. V lékárně seženete také speciální gely, kterými se při prořezávání zoubků potírají dásně. Stačí potřít bolestivé místo a do několika minut přichází úleva.

Péče od samého začátku

Nezapomeňte, že první zoubky je potřeba čistit stejně jako ty trvalé a to už od chvíle, kdy se prořežou. Nejprve čistíme zoubky jenom namočenou gázou nebo jemnou žínkou. Skvělou pomůckou jsou tzv. prsťáčky – silikonové kartáčky na prst. Časem můžete dětem nabídnout i kartáčky, které jsou navrženy tak, aby je mohly snadno uchopit a zábavnou formou si čistit zoubky samy. Rodiče však musejí na správné čištění dohlížet a aktivně se ho účastnit,  a to několik dalších let. Mléčné zoubky není třeba nijak zvlášť drhnout, v zásadě stačí setřít plak, který se v průběhu dne usazuje. Minimálně do 1 roku věku dítěte bychom neměli používat pastu na zuby a pak vybírat pouze ty určené pro nejmladší věkovou skupinu.