Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Ochrana před suchou kůží

Suchá kůže? Udržujte vlhkost pokožky!

Extrémně suchá kůže může trápit malé děti stejně jako dospělé. Miminka jsou dokonce ohrožena ještě více, protože pokožka kojenců je mnohem citlivější. Existuje několik faktorů, které významně přispívají ke špatné stabilitě vlhkosti pokožky. Jedním z nich je třeba chladnější počasí a s ním spojená nutnost topení.

Jaká je kůže miminek?

Pokožka novorozenců se výrazně liší od kůže dospělých či větších dětí. Termoregulace a funkce mazových žláz jsou zatím nedostatečné, ochranný film je minimální a propustnost vysoká. Kůže miminek nedokáže dobře vázat vodu, a proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost hydrataci a celkové péči o pokožku. Suchá kůže dokáže pěkně potrápit, a i když sama o sobě není nemocí, je dobré věnovat stavu pokožky zvýšenou pozornost a včas zavést vhodná opatření.

Nekoupejte každý den

Miminka není nutné koupat každý den. Bez rozpaků zvolte frekvenci obden a ve dnech, kdy nekoupete, pouze otřete děťátko vlhkou žínkou. Při koupání omezte pobyt ve vaničce a u dětí s velmi suchou pokožkou dejte před koupání přednost sprchování. Používejte dětské koupelové oleje nebo sprchové gely určené pro citlivou pokožku miminek. Po vykoupání dítě pečlivě osušte a ihned aplikujte zvlhčovací krém. Ve středu vašeho zájmu budou emolencia, tedy promazávadla, která by měla být bez parfemace a konzervantů. Přesto, že chcete miminku ulevit od suché kůže, nepřehánějte to s množstvím krému. Použijte vždy jen tolik, kolik se snadno vstřebá, silná vrstva krému kůži neprospěje.

Nepřetržitá pozornost v létě i v zimě

V zimním období fungují potní a mazové žlázy u miminek ještě méně, a proto je třeba mazat opravdu důkladně a pravidelně. Kvalitní hydratační krémy pomáhají udržovat optimální vlhkost a v zimě sáhneme po mastnějších přípravcích. V létě se naopak zvyšuje potivost, která přesušené kůži také neprospívá. Ve zvýšené péči o pokožku a dostatečné hydrataci tedy nesmíme u dětí se suchou pokožkou polevit ani v letních měsících.

Další tipy při péči o suchou pokožku

  • zvlhčovač vzduchu, který v topné sezóně pomáhá eliminovat suchý vzduch
  • dodržování pitného režimu, aby byla pokožka zvlhčována nejen zevně, ale také zevnitř
  • častější větrání, a to i v zimě
  • přiměřené oblékání – prodyšné, kvalitní materiály, tak aby dětem nebylo horko ani zima a pokožka mohla dýchat