Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Potničky anebo vyrážka?

Bez pocení to nejde! Ale co ty nepříjemné potničky? 

Právě jste objevili na pokožce svého děťátka nepěknou vyrážku? Miminku se vysypaly pod krčkem, na tvářičkách nebo jinde na tělíčku podivné pupínky? Začínáte panikařit a organizovat odjezd k lékaři? Možná jsou to jenom potničky a nemusíte se ničeho obávat! Přesto by se neměl tento pro děti nepříjemný stav podceňovat.

Proč se vlastně potíme?

Proces pocení je pro fungování organismu mimořádně významný. Regulujeme tak tělesnou teplotu a chráníme organismus od nebezpečného přehřátí. Podobné je to i u dětí, s tím rozdílem, že jejich termoregulace ani funkce potních žláz ještě nejsou zdaleka tak vyvinuté jako u dospělých. Pokud je děťátku horko, reaguje po svém, většinou je nervózní, plačtivé či nerudné a někdy to skončí i výsevem potniček. Červené svědivé pupínky o velikosti asi 1 - 3 mm jsou často naplněny čirou tekutinou a rády se slévají do větších ploch. Povrch pupínků má tendenci praskat, místo se pak vysuší a kůže se začne olupovat. S výsevem potniček se nejčastěji setkáváme v místech, kde hrozí vlhkost a zapaření, ale také ve vlasaté části hlavy, na obličeji, krku a trupu.

Co pomůže zbavit se potniček?

Výsev potniček bez přídavných komplikací nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Doporučuje se postižená místa opláchnout čistou vlažnou vodou, popřípadě slabším odvarem z heřmánku. Někdo používá i nálev z řepíku lékařského či dubové kůry. Celkově zdravá pokožka dětí se poměrně rychle zregeneruje sama. Pozornost zbystřete tehdy, pokud se kůže zjevně nehojí a vyrážka se rozšiřuje a hnisá. To je případ, kdy s největší pravděpodobností došlo k zavlečení infekce. Jediná rada v takové situaci zní: Zapomeňte na experimenty a „babská moudra“ a zajděte s děťátkem k pediatrovi. Navrhne vám vhodné a účinné ošetření.

Jak potničkám předcházet

Potničky vznikají především za horkého počasí nebo v situacích, kdy je děťátku nadměrné teplo, ať už při jízdě autem, kvůli špatnému oblečení, z důvodu horečnatého onemocnění nebo přehnané teploty v místnosti. Dbejte na vhodné oblečení z přírodních prodyšných materiálů, děti přehnaně nenavlékejte! O tom, jak důležitou roli má správný výběr oblečení, jsme psali v samostatném článku

Dbejte i na výběr jednorázových plen, aby byly skutečně prodyšné a neobsahovaly igelitovou neprodyšnou vrstvu. V horkých letních měsících nedávejte do postýlky pod prostěradlo igelitové podložky. V boji proti potničkám pomáhá i důkladné vysušení všech záhybů a faldíků po koupeli. Nechávejte děti alespoň chvilku nahaté, aby důkladně oschly. Na vlhkou pokožku plena ani oblečení v žádném případě nepatří.

Opravdu jsou to jenom potničky?

Zda se jedná o potničky, poznáte velmi brzy. Jejich typickou vlastností je, že děťátko trápí jen krátkodobě a po vhodném ošetření mizí zhruba během 2 dnů. Máte-li pochybnosti o příčině vyrážky, navštivte lékaře, aby vyloučil jakékoliv infekční onemocnění.