Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Rady při bolesti ucha

Co dělat, když bolí ucho!

Bolest ouška patří k těm, které dokáží miminka pěkně potrápit. Záněty středního ucha jsou u dětí poměrně častým onemocněním a dělí se na akutní a chronické. Nejčastěji se pravděpodobně setkáte s akutní formou. Na vině jsou primárně viry, které se do středouší šíří Eustachovou trubicí. Ta je navíc u dětí poměrně široká, krátká a otevřená, což nahrává vzniku zánětu. Zánět může někdy proběhnout jako čistě virový, ve většině případů se ale přidává bakteriální infekce.

Jak se zánět projevuje

Většinou zánětu středního ucha předchází infekce horních cest dýchacích, nemusí to však být jednoznačnou podmínkou. Čím je dítě menší, tím bouřlivější bývá průběh a také celkové příznaky. Jejich nástup bývá rychlý a náhlý. Bolest ucha, horečka, někdy také zvracení či průjem. U malých dětí se bolest projevuje plačtivostí, křikem, děti si na ucho často sahají. Okolí ucha může být citlivé na dotek nebo oteklé. Bolest se stupňuje především v noci a v horizontální poloze. Zánět bývá často oboustranný, ale jedno ucho může být v daný okamžik postiženo více. Může se tak stát, že jeden den míříte na pohotovost s jedním ouškem a v dalších dnech s druhým. Někdy dojde ke spontánnímu prasknutí bubínku ještě před návštěvou lékaře.

Jak se zánět řeší

Lékař uleví bolesti a tlaku v uchu propíchnutím bubínku – provede paracentézu, aby mohl hnis a sekret volně odtékat ven. Po zákroku dochází k okamžité úlevě a ústupu bolesti. Každý zánět středního ucha je nutné řádně doléčit. V případě nasazení antibiotik dbejte, abyste je dítěti podali v plné předepsané dávce, léčbu rozhodně nepřerušejte.

Řádné doléčení eliminuje komplikace

Jednou z komplikací zánětu středního ucha je jeho přechod do chronické formy. Další nepříjemnou komplikací by mohlo být rozšíření zánětu, které by v nejhorším případě mohlo vyústit až v zánět mozkových plen. Zasažen by mohl být i lícní nerv. Nemá však smysl dopředu propadat panice. Zánět středního ucha je velice časté a dobře léčitelné onemocnění. Vyskytuje se v jakémkoliv věku, nejčastěji však mezi 3. měsícem a 3. rokem. Alespoň jednou zánětem středního ucha onemocní až 80 % dětí. Bohužel platí, že čím dříve má dítě první zánět středního ucha, tím se zvyšuje pravděpodobnost jeho opakování. Při dalších epizodách ale už většinou rychle poznáme, o co jde, a víme, že u lékaře najdeme rychlou pomoc, která našemu malému pacientovi uleví.