Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita - Rozpoznejte druhy pláče

Naučte se rozpoznávat druhy dětského pláče

Nikdo není rád, když jeho děťátko pláče. Pokud pláč nabírá na intenzitě nebo není k utišení, stoupá nervozita, napětí a stres, které sílí s každou další proplakanou minutou. Co se děje? Bolí ho něco, má hlad, něco se mu nelíbí? Naučte se rozpoznávat druhy pláče, pomůže vám nejen intenzita a forma pláče, ale i řeč dětského těla. 

Bolest zní jinak

Jeden druh dětského pláče se výrazně odlišuje od ostatních. Vědci zjistili, že pokud dítě pláče kvůli bolesti, začíná pláč ihned na maximální intenzitě a jsou pro něj typické i delší pauzy, jak se miminko snaží popadnout dech. Pláč bývá pronikavý, vysoký, děťátko se u něj může mračit, má zavřené oči, pusinka zůstává otevřená. Na jeho tváři vidíte napětí. Zatímco pláč ze vzteku nebo strachu graduje postupně, jakmile dítě něco bolí, opře se do křiku od samého začátku. Vědecká studie potvrdila, že na pláč z bolesti reagují rodiče rychleji a senzitivněji než na pláč z jiných příčin.

Mám hlad, chci klid

Obecně děti nejčastěji pláčou, protože mají hlad nebo jsou unavené. Když se děťátko dožaduje mléka, většinou si při pláči saje prstíčky nebo celou pěstičku, někdy pomlaskává. Pláč bývá rytmický a postupně sílí. Je dobré reagovat rychle a nenechat dítě příliš rozplakat, pak často bývá k neutišení a už se mu kvůli pláči nedaří ani sát. Na pláč z únavy nás upozorní současné mnutí očiček a skelný pohled. Pláč je nezvučný, často přerušovaný a postupně nabírá na intenzitě.

Pláč může vyvolat i příliš mnoho podnětů. Návštěva, nové hračky, neznámé prostředí a může přijít krátký pláč, který občas připomíná smích. Dítě jakoby odstrkuje předměty i lidi a dožaduje se klidu. Další druh pláče doprovází nemoci. V takovém případě se dítě projevuje slabším a žalostným pláčem, který ale někdy může být i vysoký a nepřetržitý. Většinou nastávají i další symptomy jako horečka nebo třeba kašel.

Bojím se, něco mi vadí

Děťátko se umí ozvat i tehdy, když ho trápí určité nepohodlí. Vadí mu mokrá plenka, tlačí ho oblečení nebo třeba nechce ležet na zádech. V takovém případě vypadá už napohled netrpělivě, pláč je spíše nespokojeným bručením. Ovšem to může záhy propuknout v plný pláč. Nepodceňujeme ani pláč ze strachu. Kojenec se mohl polekat neznámého hlasitého zvuku, cizí tváře. Při pláči ze strachu má dítě doširoka otevřené oči a může také odvracet obličej od zdroje leknutí. Pláč průběžně graduje. Zabírá miminko pochovat, pohladit, klidně na něj promluvit.

Kolika dokáže pořádně potrápit

Část dětí v prvních týdnech či měsících svého života brečí opravdu velmi intenzivně, často celé hodiny. Pláč bývá k neutišení, je velmi ostrý, dítě u něj rudne a propíná se. Tento druh pláče provází nepříjemné koliky a bohužel na něj často nic nezabírá. Zmizí až s postupným vývojem dítěte. Kolika nemusí být způsobená jenom bolestí bříška, ale často je spojena i s určitou nezralostí nervového systému. První tři měsíce života se u miminek projevují tzv. novorozenecké reflexy, děti jsou více dráždivé a mají zvýšené svalové napětí. Doporučuje se volit klidné místo ke spánku i dennímu pobytu a příliš ho neměnit.