Tyto webové stránky používají k poskytování a optimalizaci služeb soubory cookies. Použitím webu souhlasíte s použitím cookies. Více informací   
Bebivita: Často kladené otázky

Často kladené otázky

Mléčná výživa

Jak dlouho mám své miminko kojit?

Kojení je nejvhodnější způsob výživy dítěte. Mateřské mléko je v prvních měsících života to nejlepší - obsahuje vše, co dítě potřebuje ke zdravému vývoji. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení po dobu prvních 6 měsíců.

Kdy a jak často by moje dítě mělo pít?

Kojit byste měla v prostředí, kde se vy i vaše miminko cítíte pohodlně. Přikládejte své dítě k prsu vždy, když má hlad. Vaše dítě pak bude krmeno podle potřeby a během několika dní se tvorba mléka odpovídajícím způsobem upraví. Pokud dítěti stoupne chuť, bude chtít pít častěji, a to bude stimulovat tvorbu mléka, kterého pak budete mít k dispozici více.

Přechod z mateřského mléka na mléčnou kojeneckou výživu – kterou, kdy, kolik?

Pro odstavování nejsou stanovena žádná pravidla. Matka i dítě si musejí na novou situaci pomalu zvykat, a to se může u jednotlivých osob velmi lišit. Ať už jste se pro odstavení rozhodla vy nebo vaše dítě, pro vás oba bude snazší a méně stresující, když bude probíhat postupně a nikoli najednou.

Musí moje dítě vypít celou lahev?

Chuť může u miminek kolísat a každé dítě má také jinou potřebu. Množství uvedené na obalu je průměrné množství, jaké pije miminko v tomto věku. Kojenci moc dobře vědí, kolik výživy potřebují, a sami si řídí, kolik vypijí. Nedělejte si starosti, když v láhvi něco zbyde, to jenom ukazuje, že je vaše dítě nasyceno. Zbytky však nesmíte používat znovu.

Mohu dát svému dítěti po prvním roce života již kravské mléko?

Kravské mléko není vhodným nápojem pro děti z důvodu vyššího množství bílkovin a obsahu jednotlivých živin. I po prvním roce života se proto k přímé konzumaci doporučuje průmyslově vyráběná mléčná výživa, jejíž složení je přizpůsobeno věku a výživovým požadavkům malých dětí.

Přikrmování

Kdy začít s příkrmy?

V období od ukončeného 4. až do ukončeného 6. měsíce se vaše miminko začne zajímat o pevnou stravu. Od této doby polevuje sací reflex miminka, může se učit přijímat příkrm ze lžičky a polykat ho. Příkrm je pro vaše miminko důležitý, protože v druhé polovině roku života mléko samo o sobě nestačí k tomu, aby pokrylo rostoucí potřebu energie a živin, především pak železa. S příkrmy začněte vždy na základě vývoje vašeho miminka.

Jak mám miminko seznámit s příkrmy?

Nenechte se odradit, pokud vaše miminko pevnou stravu z počátku odmítá nebo kaši vyplivuje. Nejdříve se musí naučit polykat. Každé miminko má své vlastní vývojové tempo, některá miminka jsou na příkrm připravena dříve a jiná o pár týdnů později. Zavádění příkrmů u dětí je vhodné nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději po završení 6. měsíce*. Miminka vždy potřebují čas, aby si zvykla na každou novou zkušenost. To platí i u příkrmů. Začněte proto s malým množstvím příkrmu a dejte dítěti čas, aby si na nouvou formu potravy zvyklo.

*Doporučení Výboru pro výživu Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN).

Kolik tekutin moje dítě potřebuje?

V prvních měsících života, kdy je dítě výhradně kojeno, případně dostává mléčnou kojeneckou výživu, požaduje miminko další tekutinu ve formě vody nebo čaje pouze ve výjimečných případech např. v horkých dnech nebo při onemocnění.
V době, kdy začínáte s příkrmy, je však dodatečný příjem tekutin velmi důležitý. Množství závisí do značné míry na tom, kolik mateřského mléka případně mléčné kojenecké výživy dítě dostane. Dodatečný nápoj byste však měli dítěti nabídnout při každém příkrmu.
Od ukončeného 6. měsíce do ukončeného 12. měsíce dítě potřebuje, včetně mléčné výživy cca 500 ml tekutin.

Proč jsou příkrmy pro moje miminko důležité?

Vaše miminko je v prvním roce života velmi ciltivé, jelikož není ještě zcela vyvinut trávicí systém, imunitní systém a vylučovací orgány. Proto dítě potřebuje speciální výživu, která mu dodává všechny živiny, které pro správný vývoj potřebuje.