Časté otázky k dětským příkrmům

Příkrmy zahrnují jak pevnou, tak i v tekutou podobu stravy pro vaše miminko. Za příkrm se nepovažuje mateřské nebo mléčná kojenecká výživa.

Typickými příkrmy jsou například rozmixované ovocné, zeleninové nebo masové přesnídávky, různé kaše, sušenky nebo nápoje.

Příkrmy se doporučuje zavádět nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději do ukončeného 6. měsíce. Zavádění příkrmů je velice individuální záležitostí a je jen a jen na vašem miminku, kolik příkrmu sní. Poraďte se s vaším pediatrem, kdy je vhodné vašemu miminku představit první příkrm.

Nejlepší je začít obědem. Nejprve nabídněte vašemu miminku jen pár lžiček jednodruhového zeleninového příkrmu před tím, než ho budete kojit nebo krmit z lahvičky kojeneckým mlékem. Dejte miminku dostatek času, aby se seznámilo s novou chutí a konzistencí pokrmu. Jednu příchuť podávajte alespoň po dobu 3 dnů a sledujte, jestli se u vašeho miminka neobjeví alergická reakce. Pokud je po třech dnech vše v pořádku, tak můžete přidat další složku v příkrmu. Den ode dne pomalu zvyšujte podávané množství zeleninového příkrmu. Buďte trpěliví. Když vaše miminko na poprvé odmítne určitý příkrm, tak to neznamená, že na druhý či třetí pokus to bude stejné. Když si vaše miminko zvykne na polykání a je schopno sníst větší množství příkrmu, pak vyzkoušejte Bebivita menu od ukončeného 4. měsíce. Pokud sní vaše dítě většinu příkrmu, pak už není potřeba ho dodatečně kojit nebo krmit z lahvičky mlékem. Jako desert můžete vašemu miminku nabídnout ovocnou přesnídávku.

Jakmile si vaše děťátko zvykne na oběd, můžete začít zaměňovat večerní mléko za večerní příkrm. Vyzkoušejte třeba Bebivita mléčnou kaši na dobrou noc s příchutí jablko-oves.

Podívejte se do záložky “Začínáme přikrmovat”. Najdete tam podrobný návod, jak zavádět příkrmy do jídelníčku miminka.

Konzultujte situaci s vaším pediatrem. Je vaše miminko připraveno na krmení ze lžičky?

Použijte zaoblenou lžičku z měkkého plastu. Vždy pečlivě zkontrolujte teplotu podávaného příkrmu. Vaše dítě by mělo být odpočaté a zároveň trochu hladové. Rozhodně by nemělo mít ale velký hlad, protože pak ho přestane lžička brzy zajímat. Podávejte příkrm dítěti každý den vždy ve stejnou dobu. Pokud se vašemu miminku příkrm ze lžičky stále nelíbí, tak udělejte pauzu na několik dní a pak to zkuste znovu.

Zkuste dát lžičku dítěti do ručičky, aby se s ní mohlo seznámit a pohrát si s ní.

 

 

Menu jsou hotová jídla pro vaše děťátko. Mohou obsahovat například zeleninu a přílohu (brambory, rýži nebo těstoviny). Také mohou obsahovat maso, ryby nebo mléčnou složku. Vyzkoušejte Bebivita menu mrkev a brambory s hovězím masem nebo Mini těstoviny s mořskou rybou a smetanovou brokolicí.

 

Bebivita menu nabízí široký výběr různých chutí. 

V prvních 4. až 6. měsících je potřeba tekutin plně pokryta kojením nebo krmením z lahvičky. Tekutiny navíc (voda nebo čaj) se podávají jen ve výjimečných případech, např. pokud se miminko hodně potí, tzn. v horkých letních dnech nebo pokud má miminko vysokou teplotu.

Čím více pevné stravy vaše miminko sní, tím více tekutin potřebuje. Množství podávané tekutiny záleží na množství mateřského či kojeneckého mléka, které dítě vypije. Vaše miminko nejspíš nejprve nevypije příliš mnoho tekutin, protože většinu má stále z mateřského či kojeneckého mléka. Po třetím přikrmovacím dni začněte nabízet vašemu dítěti tekutinu s každým jídlem. V období mezi 6. a 12. měsícem potřebuje vaše dítě přibližně 500 ml tekutiny (včetně mateřského či kojeneckého mléka) za den.

Ideálními nápoji pro vaše dítě jsou převařená čistá kojenecká voda, dětské čaje nebo džusy ředěné převařenou kojeneckou vodou.

Nejlepší je nabídnout dítěti nápoj po jídle. Nenabízejte mu nápoj těsně před jídlem, protože tím snížíte chuť dítěte k jídlu.

Vaše dítě je velmi citlivé zejména v prvním roce života. Jeho trávicí, imunitní a vylučovací systémy nejsou ještě plně vyvinuty. Proto dítě potřebuje zvláštní výživu, která mu poskytne všechny potřebné výživové složky, které potřebuje pro správný vývoj a zároveň se nebude cítit plné.

Vždy věnujte pozornost věkovému určení, které je uvedeno na každém Bebivita obale.

Naše Bebivita jídla v plastových mističkách jsou stejně kvalitní a bezpečná jako jídla ve skleničkách. Obojí je testováno řadou přísných kontrol. Podrobný seznam ingrediencí najdete na každém Bebivita výrobku.

Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Výhodou Bebivita jídel v plastových mističkách je bezesporu jejich obal:

  • Lehčí
  • Nerozbitný
  • Lépe se z něj krmí
  • Snadno se třídí v odpadu

Neohřátý zbytek Bebivita menu příkrmu můžete jednoduše znovu uzavřít a uchovat v ledničce do druhého dne. Druhý den zbývající množství příkrmu použijte.

Otevřený ovocný Bebivita příkrm znovu uzavřete a uchovejte ho v ledničce. Spotřebujte do 3 dnů.

Vždy dodržujte doporučení na etiketě výrobku.