Časté otázky ke kojeneckému mléku

Jak dlouho kojit miminko je jen a jen na každé mamince. Organizace WHO (World Health Organization) a Laktační liga doporučují plně kojit miminko po dobu alespoň 6. měsíců.

První příkrm by mělo dítě dostat nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději do ukončeného 6. měsíce. Minimálně do 4. měsíce je tedy nejvhodnější stravou pro vaše miminko mateřské mléko. Poté můžete začít zkoušet nahradit jedno kojení příkrmem.

Kojte tam, kde se vy a vaše miminko cítíte dobře. Může to být postel, pohovka nebo židle. Na tom vůbec nezáleží. Rozhodně by to ale mělo být klidné a tiché místo, abyste se na sebe oba mohli soustředit.

Vaše laktační poradkyně vám zajisté poradí se správnou technikou kojení.

Je naprosto normální, že na začátku vaše miminko odmítne “cizí” mlíčko z láhve. Musíte být trpěliví a zkoušet to znovu.

Zkuste nabízet lahvičku vašemu miminku pravidelně. Kápněte na dudlík lahvičky kapičku vašeho mateřského mléka, abyste spustili sací reflex vašeho miminka.

Vyzkoušejte, aby miminku lahvičku nabídl někdo jiný než maminka. Když je maminka v místnosti, tak dítě neustále cítí její mateřské mléko a soustředí se na něj.

 Také můžete zkusit odsát mateřské mléko a dát ho do lahvičky. Dítě tak bude pít známé mlíčko a naučí se při tom pít z lahvičky. Postupně pak začněte zaměnovat mateřské mléko za kojenecké.

Během prvních 6. měsíců je mateřské mléko pro miminko to nejlepší. Mateřské mléko je perfektně přizpůsobeno potřebám vašeho miminka. Obsahuje výživové složky, které dítě potřebuje. Navíc obsahuje protilátky, které vaše dítě chrání před různými infekcemi. Kojení navíc prohlubuje důvěru mezi maminkou a jejím děťátkem.

Pokud nemůžete z osobních důvodů kojit, pak je mléčná kojenecká výživa jedinou možností, jak vaše miminko krmit. Během prvních 6 měsíců můžete vaše miminko krmit počátečním kojeneckým mlékem Bebivita 1. Toto mléko obsahuje všechny důležité výživové složky, které vaše miminko v tomto období potřebuje. Počáteční kojenecké mléko Bebivita 1 je lehce stravitelné, neobsahuje lepek a obsahuje malé množství škrobu, které dělá Bebivita mléko krémovým. Toto kojenecké mléko můžete podávat vašemu miminku v kombinaci s kojením nebo je vhodné i jako výlučná strava.

Pro více informací ohledně kojení a vhodného kojeneckého mléka kontaktujte vaší laktační poradkyni nebo pediatra.

Od ukončeného 6. měsíce můžete začít vašemu miminku podávat pokračovací kojeneckou mléčnou výživu Bebivita 2. Toto mléko je výživově uzpůsobeno období, kdy je již vaše miminko dokrmováno jinou stravou než výlučně mlékem. Obsahuje důležité výživové složky, které potřebují odrostlá miminka pro zdravý vývoj. Dále pokračovací mléko Bebivita 2 obsahuje omega-3 (ALA), která je důležitá pro správný vývoj mozku a nervových buněk. Samozřejmostí je obsah vitamínů a minerálů, úměrně k věku miminka.

Od ukončeného 9. měsíce doporučujeme přejít na pokračovací kojeneckou mléčnou výživu Bebivita 3. Toto mléko poskytuje vašemu miminku všechny důležité výživové složky. Obsahuje zvýšené množství škrobu, aby dodalo miminku dostatek energie k objevování světa okolo sebe. Proto je také krémovější konzistence než kojenecké mléko Bebivita 2. Železo, zinek, jód, vápník, vitamíny a vysoce kvalitní bílkoviny podporují zdravý vývoj vašeho děťátka.

V období plného přikrmování (zeleninovými, ovocnými a masovými) příkrmy je vhodné podávat vašemu děťátku 5 jídel za den. S každým nově představeným chodem (svačinka, oběd, večeře apod.) postupně vynecháte krmení kojeneckým či mateřským mlékem.

Kravské mléko (v původním složení) není vhodné pro kojence a nemělo by být podáváno dětem minimálně do jednoho roku. Po prvním roce můžete začít vašemu miminku podávat mléka Bebivita JUNIOR. Bebivita JUNIOR mléka svým složením pokrývají potřeby rostoucího dítěte. Tato mléka obsahují cenné železo a mají ve srovnání s kravským mlékem snížený obsah bílkovin. Dále obsahují omega-3 mastné kyseliny (ALA), vápník a vitamin D pro správný vývoj kostí. Bebivita JUNIOR mléka obsahují všechny důležité výživové složky, které rostoucí děti potřebují pro svůj zdravý vývoj.

Bebivita JUNIOR mléka je vhodné podávat mezi jídly nebo mohou být podávána i jako součást jídla, např. v kombinaci s müsli k snídani.

Počáteční kojenecké mléko (Bebivita 1) obsahuje všechny nezbytné výživové složky tak, aby pokrylo potřeby miminka od narození až do ukončeného 6. měsíce. Toto mléko můžete podávat jako výluční stravu vašeho miminka nebo ho můžete kombinovat s kojením.

Počáteční kojeneckou výživu můžete podávat i déle než prvních 6 měsíců. Můžete jím krmit vaše dítě tak dlouho, jak bude samo chtít.

Pokračovací kojenecké mléko (Bebivita 2) obsahuje více železa a méně tuku než počáteční kojenecké mléko (Bebivita 1). Tato mléka svým složením lépe vyhovují odrostlým miminkům. Podávají se od ukončeného 6. měsíce a výživově jsou vyhovující pro období, kdy jsou děti již přikrmovány (ovocné, zeleninové, masové příkrmy apod.). Každé dítě je však jiné a pokud začnete podávat vašemu dítěti příkrmy dříve, pak je vhodná i změna kojeneckého mléka z počátečního na pokračovací. Nicméně doporučujeme záměnu mlék konzultovat s vaším pediatrem.

Podrobné informace o přípravě, dávkování a skladování vždy naleznete na obalu výrobku nebo na našich webových stránkách.

Ano. Poměr vody a prášku je velice důležitý, protože jen tak je zaručena optimální výživová hodnota. Neměli byste proto používat ani více prášku (abyste dosáhli hustší konzistence) ani méně prášku (abyste dosáhli řidší konzistence) při přípravě lahvičky pro vaše děťátko. Vždy použijte přiloženou odměrku a dodržte předepsaný poměr prášku a vody tak, jak je to uvedeno na obalu kojeneckého mléka.

Vyzkoušejte následující tipy, jak zjistit správnou teplotu mléka:

Kápněte si několik kapek připraveného mléka na vnitřní stranu zápěstí. Kůže je v této oblasti ruky velice citlivá.

Pokud je vám teplota mléka na zápěstí příjemná, pak je lahvička připravena ke krmení

Pokud si stále nejste jisti teplotou mléka, můžete jednoduše použít teploměr a teplotu mléka změřit.

Po každé přípravě kojeneckého mléka vždy sáček s mlékem pečlivě uzavřete a uskladněte ho na chladné a suché místo. Obsah otevřeného balení spotřebujte do tří týdnů.

Počet lahviček a celkové množství vypitého mléka záleží jen a jen na vašem děťátku a jeho hladu. Informace o průměrném množství lahviček a množství mléka najdete na každém obalu kojeneckého mléka.

Tyto informace jsou jen obecným doporučením. Každé dítě je jiné, a tak se liší i jejich potřeby krmení. Děti samy dobře vědí, kolik mléka potřebují. Pokud dítě nevypije celou lahvičku, tak si z toho nedělejte starosti. Znamená to, že je vaše dítě již nasycené. Nikdy neuchovávejte nedopité zbytky k pozdějšímu použití. Vždy připravte čerstvou lahvičku.

Kravské mléko (v původním složení) není vhodné pro kojence a nemělo by být podáváno dětem minimálně do jednoho roku. Hlavním důvodem je vysoký obsah bílkovin. Výživové hodnoty nejsou přizpůsobeny potřebám malých dětí.

Aby se dalo kravské mléko použít jako základ pro kojenecká mléka, musí být nejprve upraveno. Teprve potom dokáže výživově pokrýt potřeby miminek a malých dětí.

Nicméně kravské mléko může být v malém množství součástí vařených pokrmů a podávaných příkrmů. 

Časté otázky k dětským příkrmům

Příkrmy zahrnují jak pevnou, tak i v tekutou podobu stravy pro vaše miminko. Za příkrm se nepovažuje mateřské nebo mléčná kojenecká výživa.

Typickými příkrmy jsou například rozmixované ovocné, zeleninové nebo masové přesnídávky, různé kaše, sušenky nebo nápoje.

Příkrmy se doporučuje zavádět nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději do ukončeného 6. měsíce. Zavádění příkrmů je velice individuální záležitostí a je jen a jen na vašem miminku, kolik příkrmu sní. Poraďte se s vaším pediatrem, kdy je vhodné vašemu miminku představit první příkrm.

Nejlepší je začít obědem. Nejprve nabídněte vašemu miminku jen pár lžiček jednodruhového zeleninového příkrmu před tím, než ho budete kojit nebo krmit z lahvičky kojeneckým mlékem. Dejte miminku dostatek času, aby se seznámilo s novou chutí a konzistencí pokrmu. Jednu příchuť podávajte alespoň po dobu 3 dnů a sledujte, jestli se u vašeho miminka neobjeví alergická reakce. Pokud je po třech dnech vše v pořádku, tak můžete přidat další složku v příkrmu. Den ode dne pomalu zvyšujte podávané množství zeleninového příkrmu. Buďte trpěliví. Když vaše miminko na poprvé odmítne určitý příkrm, tak to neznamená, že na druhý či třetí pokus to bude stejné. Když si vaše miminko zvykne na polykání a je schopno sníst větší množství příkrmu, pak vyzkoušejte Bebivita menu od ukončeného 4. měsíce. Pokud sní vaše dítě většinu příkrmu, pak už není potřeba ho dodatečně kojit nebo krmit z lahvičky mlékem. Jako desert můžete vašemu miminku nabídnout ovocnou přesnídávku.

Jakmile si vaše děťátko zvykne na oběd, můžete začít zaměňovat večerní mléko za večerní příkrm. Vyzkoušejte třeba Bebivita mléčnou kaši na dobrou noc s příchutí jablko-oves.

Podívejte se do záložky “Začínáme přikrmovat”. Najdete tam podrobný návod, jak zavádět příkrmy do jídelníčku miminka.

Konzultujte situaci s vaším pediatrem. Je vaše miminko připraveno na krmení ze lžičky?

Použijte zaoblenou lžičku z měkkého plastu. Vždy pečlivě zkontrolujte teplotu podávaného příkrmu. Vaše dítě by mělo být odpočaté a zároveň trochu hladové. Rozhodně by nemělo mít ale velký hlad, protože pak ho přestane lžička brzy zajímat. Podávejte příkrm dítěti každý den vždy ve stejnou dobu. Pokud se vašemu miminku příkrm ze lžičky stále nelíbí, tak udělejte pauzu na několik dní a pak to zkuste znovu.

Zkuste dát lžičku dítěti do ručičky, aby se s ní mohlo seznámit a pohrát si s ní.

 

 

Menu jsou hotová jídla pro vaše děťátko. Mohou obsahovat například zeleninu a přílohu (brambory, rýži nebo těstoviny). Také mohou obsahovat maso, ryby nebo mléčnou složku. Vyzkoušejte Bebivita menu mrkev a brambory s hovězím masem nebo Mini těstoviny s mořskou rybou a smetanovou brokolicí.

 

Bebivita menu nabízí široký výběr různých chutí. 

V prvních 4. až 6. měsících je potřeba tekutin plně pokryta kojením nebo krmením z lahvičky. Tekutiny navíc (voda nebo čaj) se podávají jen ve výjimečných případech, např. pokud se miminko hodně potí, tzn. v horkých letních dnech nebo pokud má miminko vysokou teplotu.

Čím více pevné stravy vaše miminko sní, tím více tekutin potřebuje. Množství podávané tekutiny záleží na množství mateřského či kojeneckého mléka, které dítě vypije. Vaše miminko nejspíš nejprve nevypije příliš mnoho tekutin, protože většinu má stále z mateřského či kojeneckého mléka. Po třetím přikrmovacím dni začněte nabízet vašemu dítěti tekutinu s každým jídlem. V období mezi 6. a 12. měsícem potřebuje vaše dítě přibližně 500 ml tekutiny (včetně mateřského či kojeneckého mléka) za den.

Ideálními nápoji pro vaše dítě jsou převařená čistá kojenecká voda, dětské čaje nebo džusy ředěné převařenou kojeneckou vodou.

Nejlepší je nabídnout dítěti nápoj po jídle. Nenabízejte mu nápoj těsně před jídlem, protože tím snížíte chuť dítěte k jídlu.

Vaše dítě je velmi citlivé zejména v prvním roce života. Jeho trávicí, imunitní a vylučovací systémy nejsou ještě plně vyvinuty. Proto dítě potřebuje zvláštní výživu, která mu poskytne všechny potřebné výživové složky, které potřebuje pro správný vývoj a zároveň se nebude cítit plné.

Vždy věnujte pozornost věkovému určení, které je uvedeno na každém Bebivita obale.

Naše Bebivita jídla v plastových mističkách jsou stejně kvalitní a bezpečná jako jídla ve skleničkách. Obojí je testováno řadou přísných kontrol. Podrobný seznam ingrediencí najdete na každém Bebivita výrobku.

Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Výhodou Bebivita jídel v plastových mističkách je bezesporu jejich obal:

  • Lehčí
  • Nerozbitný
  • Lépe se z něj krmí
  • Snadno se třídí v odpadu

Neohřátý zbytek Bebivita menu příkrmu můžete jednoduše znovu uzavřít a uchovat v ledničce do druhého dne. Druhý den zbývající množství příkrmu použijte.

Otevřený ovocný Bebivita příkrm znovu uzavřete a uchovejte ho v ledničce. Spotřebujte do 3 dnů.

Vždy dodržujte doporučení na etiketě výrobku.

O Bebivita společnosti

Samozřejmě. Bezpečnost vašeho dítěte je pro nás naprostou prioritou. Společnost Bebivita je německou společností. Předpisy pro kvalitu potravin v Německu patří mezi nejpřísnější na světě. Bezpečnost vašeho dítěte je i naší hlavní prioritou, a proto se Bebivita snaží být vždy ještě lepší, než vyžadují platná nařízení.

Tyto předpisy mimo jiné udávají také požadovanou kvalitu složení kojenecké výživy. V Německu pravidelně probíhají přísné kontroly výrobců dětské stravy.

Společnost Bebivita se snaží být ještě lepší, než vyžadují platná nařízení.

Výrobní cyklus od výběru surovin, jejich zpracování až po distribuci podléhá přísným kontrolám kvality. Kontrolní laboratoře využívají nejmodernější metody a dokáží v surovinách detekovat i ty nejmenší zbytky a stopy nežádoucích látek. Tím poskytujeme rodičům jistotu, že naše výroby dosahují té nejvyšší kvality.