VÁPNÍK

CO JE VÁPNÍK?

Vápník je minerál. Minerály jsou anorganické živiny. Naše tělo potřebuje velké množství vápníku. Tělo však nemůže produkovat samotný vápník. Proto musí být absorbován z potravin, které jíme. Vápník poměrem množství nejvýznamnějším minerálem pro naše tělo. Téměř 100 % vápníku je obsaženo v kostech a zubech.

CO DĚLÁ VÁPNÍK?

Vápník udržuje naše kosti a zuby zdravé. Naše kosti zároveň slouží jako zásobárna vápníku v našem těle. Vápník se také podílí na energetickém metabolismu, dělení buněk a aktivaci procesu srážení krve. Protože naše krev obsahuje pouze asi 1% vápníku v těle, je zvláště důležité udržovat stabilní hladinu vápníku v krvi.

Vápník stabilizuje buněčné membrány a podílí se na přenosu signálů uvnitř buněk a na přenosu podnětů v našem nervovém systému (např. sluch, zrak, hmatové podněty) a v našich svalech.

KTERÉ POTRAVINY OBSAHUJÍ VÁPNÍK?

Mléko a mléčné výrobky obsahují hodně vápníku, ale ovoce a zelenina, jako jsou banány, brokolice, kale a rukola, jsou také dobrými zdroji. Vitamín D dále podporuje vstřebávání vápníku.

Děti, které stále rostou, potřebují více vápníku denně než dospělí. Proto je obzvláště důležité pravidelně dětem dodávat potraviny, které obsahují vápník. Na jejich zdraví však může mít vliv i příliš málý nebo příliš vysoký příjem vápníku.

OBJEVTE DALŠÍ STAVEBNÍ PRVKY:

STRAVOVACÍ PLÁN VAŠEHO DÍTĚTE

Jaké produkty a kdy mám podávat a co konkretně moje dítě potřebuje? Náš výživový plán Bebivita vám ukáže přesně to, co potřebujete.