VÝŽIVA PRO DĚTI SE ZVÝŠENÝM RIZIKEM VZNIKU ALERGIÍ

Za vznikem alergií stojí celá řada příčin. Důležitou roli hrají i genetické předpoklady, tzn. čím více členů rodiny má alergii, tím vyšší je pravděpodobnost, že se alergie rozvine i u dítěte.

Zdroj: Dr. P.J. Fischer – pina 8/2002-11/2004

Nejlepší cestou, jak alergiím předejít je kojení. Kojte své dítě nejméně do 4. až 6. měsíce. Mateřské mléko poskytuje vašemu miminku nejen všechny potřebné živiny, ale jeho funkce je i preventivní, protože obsahuje všechny důležité ochranné složky, které dokáží vaše miminko ochránit i před alergiemi.

Dětem s vyšším rizikem vzniku alergie by příkrmy měly být podány v období od ukončeného 4. měsíce a nejpozději do ukončeného 6. měsíce. Období, kdy začít s příkrmy je tedy stejné, jako pro děti bez rizika alergie. Pozdější zavádění příkrmů nenabízí dětem žádnou přidanou ochranu ochrany proti alergiím.

Pro obě skupiny dětí (bez rizika alergie / s rizikem alergie) je vhodným prvním příkrmem jednodruhová zelenina. Začněte s pár lžičkami příkrmu k obědu a po několika dnech nabízené množství postupně zvyšujte. Tak bude mít vaše děťátko dostatek času přivyknout si na nové chutě, polykání i na lžičku.