JAK SPRÁVNĚ OBLÉKAT MIMINKO?

Rodiče často váhají, jak správně oblékat miminko a které oblečení je to správné na ven a pro aktuální počasí. Abychom vám to usnadnili, tak jsme pro Vás připravili následující tipy:

LÉTO

Není úplně snadné vybrat správné oblečení přesto, že je léto. Miminko by se nemělo potit, ale zajisté mu nesmí být ani zima. Lehké, dlouhé kalhoty a lehké tričko s dlouhým rukávem jsou ideální volbou na léto. Ruce i nohy by měly být zakryty. Pokud je venku chladněji, přidejte ponožky a botičky.

Mějte vždy na paměti, že malá miminka a batolata by neměla být nikdy vystavena přímému slunci. Obzvláště v prvním roce života je potřeba dítě před sluníčkem opravdu chránit.

V létě vždy namažte vaše dítě dětským opalovacím krémem. Sluníčko je v létě silnější a dětská pokožka na to není ještě zvyklá. Chraňte své děti před UV zářením. Zejména nechráněné části těla, jako jsou ručičky, tvář a krk, by měli být dobře namazány dětským opalovacím krémem.

Důležitá je také vhodná čepička na hlavu, která by měla ochránit i oči dítěte před sluníčkem.

ZIMA

V zimě je ideální oblékat miminko do několika vrstev, protože takto malé děti nejsou schopny plně regulovat teplotu vlastního těla. Znamená to oblékat miminko do několika lehkých vrstev přes sebe. První vrstvou je obvykle body nebo tílko a dlouhé kalhotky. Potom následují punčocháče a tričko s dlouhým rukávem. A poslední vrstvou jsou kalhoty a svetřík. Nezapomeňte na teplé ponožky a bundu.

Jednotlivé vrstvy oblečení mají tu výhodu, že se dají snadno a rychle svlékat a zase oblékat v závislosti na venkovní teplotě a obzvláště pokud cestujete z vnitřních prostor do venkovních (nakupování, pošta, banka, apod.).

Pokud mrzne a jste s miminkem venku, pak je vhodnou svrchní vrstvou zimní kombinéza. Nezapomeňte na vlněnou čepičku, šálu a teplé rukavice.

JAK ZJISTÍM, JESTLI JE MIMINKU ZIMA NEBO HORKO?

Není vždy snadné zjistit, jestli je vašemu miminku zima nebo teplo. Existuje však rychlý a jednoduchý trik, podle kterého můžete zjistit, jak se miminko cítí. Stačí přiložit vaši ruku na zátylek dítěte a podle toho zjistit, zda se potí nebo zda je zátylek chladný. Pokud vám připadá teplota zátylku vašeho dítěte normální, pak jste ho oblékli správně. Rodiče obvykle oblékají své děti do příliš teplého oblečení. To může způsobit přehřátí, které je více nebezpečné, než kdyby měla být vašemu miminku maličko zima.

TIPY PRO OBLÉKÁNÍ MIMINEK:

  • Připravte si všechno oblečení, které chcete vašemu dítěti obléknout.
  • Pokuste se vaše miminko obléknout co možná nejrychleji. Oblékání je pro děti obvykle stresové a často je doprovázeno pláčem.
  • Snažte se co nejméně s dítětem pohybovat, tak se vyhnete vyvolání stresu.
  • Nikdy nenechávejte vaše dítě samotné bez dozoru na přebalovacím pultu! Malá miminka se nedokáží ještě sama pohybovat, ale to se časem rychle mění. Nikdy neriskujte pád vašeho dítěte z výšky.