SPÁNEK MIMINKA

JE NĚCO KOUZELNĚJŠÍHO NEŽ VAŠE KLIDNĚ SPÍCÍ DĚŤÁTKO?

Mnoho novopečených rodičů by na tuto otázku odpovědělo, že takových momentů by napočítali na prstech jedné ruky. Buďte trpěliví. Dříve nebo později si každé děťátko najde svůj denní režim.

REŽIM SPÁNKU MIMINKA

Každé miminko je jiné. Jinak dlouho učí se přizpůsobit se dennímu a nočnímu rytmu. Miminko, které již po nějakou dobu spinkalo v noci, se může začít znovu budit. Důvodem může být například období růstového spurtu. To je ale zcela normální stav. Nebojte se. Děťátko se samo opět vrátí do svého spánkového režimu.

TIPY PRO KLIDNÝ A BEZPEČNÝ SPÁNEK VAŠEHO MIMINKA

  • Nejbezpečnější polohou pro spánek miminka je poloha v leže na zádíčkách.
  • Ujistěte se, že vaše miminko spí v dobře větrané místnosti.
  • Výfukové plyny (například z vozidel) a cigaretový kouř mohou závažně poškodit zdraví vašeho děťátka. Po návratu z porodnice je nejlepší umístit postýlku miminka do místnosti, kde spíte i vy. Tak budete mít nejlépe vaše miminko pod kontrolou.
  • Nepokládejte polštář ani pokrývku do postýlky. Miminko by se do nich mohlo zamotat a mohlo by mu to bránit v dýchání. Vhodnou alternativou je použití spacího pytle.
  • Nejlepším místem pro spánek vašeho miminka je jeho vlastní dětská postýlka. Avšak ani prostorná postel se spoustou místa není špatné místo na spinkání.
  • Ujistěte se, že teplota vzduchu v místnosti nepřesahuje 18°C.
  • Na noc oblékněte vaše miminko do lehkého oblečení, které přizpůsobíte ročnímu období. V zimě postačí 2 vrstvy a spací pytel v létě záleží na teplotě vzduchu v místnosti.

TIPY PRO KLIDNÉ USÍNÁNÍ

Vaše miminko s vámi potřebuje udržovat fyzický kontakt. Je to nezbytné pro jeho tělesnou i duševní pohodu. Dopřejte vašemu miminku přes den i před spinkáním tolik fyzického kontaktu, kolik jej bude vyžadovat. Bude se tak cítit bezpečně i během noci.

Vaše děťátko by mělo být před usnutím klidné. Vytvořte si s vaším děťátkem večerní rituály, například čtení známého příběhu, pohoupání, zazpívání ukolébavky apod. Večerní rituál přizpůsobujte věku děťátka. 

Odborníci radí: večerní rituál je důležitý, ale neměl by trvat příliš dlouho.

Nedávejte děťátku v noci lahvičku, protože přetrvávající kontakt tekutiny se zoubky může způsobit jejich poškození. Pokud se vaše děťátko v noci vzbudí, je čilé a povídá si, je to zcela normální. Avšak nenechejte ho plakat. Vaše dítě je závislé na vaší ochraně a péči. Pokud zanecháte vaše miminko samotné, pak obvykle zneklidní a začne se bát, že už tam pro něho nejste. Nejlepší je, když s ním zůstanete, dokud znovu neusne.

NOVOROZENEC

Miminko spinká 16 – 20 hodin denně a má 2 – 3 fáze spánku během dne.

Krátce po narození je spánek miminka zcela nezávislý na denní či noční době. To znamená, že bdělé fáze vašeho miminka jsou rozptýleny do průběhu celého dne i noci. Jakmile je miminko vzhůru, tak chce obvykle jíst.

PO 2 MĚSÍCÍCH

Miminko spinká 15 – 16 hodin denně

Dvouměsíční miminko spinká přibližně 15 – 16 hodin za den. Obvykle už spí většinu času přes noc a přes den je více vzhůru. Neznamená to však, že dokáže prospat celou noc bez přerušení.

Nekrmte vaše miminko častěji v průběhu noci než přes den. Pokud se miminko probudí v noci, pak ho zkuste znovu uspat bez krmení. Můžete mu třeba zkusit nabídnout dudlík.

PO 4 MĚSÍCÍCH

Miminko spinká 9 – 12 hodin za noc

Čtyřměsíční miminko spinká přibližně 9 – 12 hodin za noc a má 2 – 3 fáze spánku za den.

Nyní můžete začít pomalu ovlivňovat spánek vašeho miminka. Začněte ho ukládat do postýlky ve stejnou dobu večer i přes den. Takto vašemu miminku vytvoříte spací režim.

PO 6TI MĚSÍCÍCH

Děťátko spinká 11 hodin v noci a má 2 fáze spánku přes den.

Přibližně v 6ti měsících věku spinká miminko okolo 11 hodin v noci a má 2 fáze spánku během dne – obvykle jedno spinkání během dopoledne a jedno spinkání během odpoledne. Nyní je vhodný čas vybrat děťátku místo, kde bude trvale spinkat. Takto si děťátko začne zvykat na prostor, který je mu určen ke spinkání.

Vybrat správné místo pro spinkání vašeho děťátka je velice důležitý úkol. Některé děti dokáží nerušeně spát i v hlučnějším prostředí. Jiné děti naopak vyžadují klid a ticho. Brzy zjistíte, které místo na spinkání je to pravé pro vaše miminko.

Večeře

Správná večeře před spinkáním je velice důležitá! Po sytější večeři se vaše miminko zklidní a lépe usne.