PRVNÍ ZOUBKY U MIMINEK

„Máme první zoubek!“ Když dětem rostou první zoubky, může to být dosti stresující období pro celou rodinu. Mnoho rodičů neví, co dělat a cítí se nejistě. Miminka často pláčou, protože je pro ně prořezávání prvních zoubků velice bolestivé. Rodiče často nevědí, že příčinou jsou právě první zoubky. Níže najdete odpovědi na některé otázky týkající se prvních zoubků.

V JAKÉM MĚSÍCI SE VYKLUBE PRVNÍ ZOUBEK?

Většině dětí se první zoubek prořeže mezi 5. až 10. měsícem.  V ojedinělých případech se může stát, že se miminko se zoubkem už narodí. Naopak jsou i případy, kdy děťátko nemělo jediný zoubek v jednom roce. Nebojte se. Každé dítě je jiné, a tak je jiná i doba prořezávání zoubků. Všech 20 mléčných zoubků by mělo být prořezáno do 3 let věku děťátka.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY PROŽEZÁVÁNÍ PRVNÍHO ZOUBKU?

Když vaše děťátko:

  • začne najednou kousat vše, co mu přijde do ručičky
  • více sliní a sliny mu vytékají z koutků úst
  • má začervenalé a oteklé dásně
  • je více uplakané
  • hůře usíná, neklidně spinká a často se probouzí
  • může mít i lehký průjem

JAK DĚŤÁTKU POMOCI?

Pro děti, kterým se prořezávají první zoubky je typické, že kousají do všeho, co jim přijde do ručičky. Když děti kousají do tvrdých předmětů, masírují si tím dásničky a ulevují od bolesti.

Dětem pomůžete, když jim jednoduše dáte do ručičky chladící kousátko. Ujistěte se, že v něm nejsou žádná změkčovadla, ftaláty nebo PVC. Nejvhodnější chladící kousátka jsou vyrobena z polypropylenu (PP), polyetylenu (PE) nebo přírodního kaučuku. Zkuste kousátko vychladit v ledničce. Dětem obvykle studené pomáhá na zklidnění bolavých dásniček. Také můžete vyzkoušet namočit žínku do studené vody a vyždímanou jí dát děťátku na kousání. Nezapomeňte několikrát za den žínku děťátku vyměnit za čistou.

Také můžete vyzkoušet děťátku bolavé dásničky masírovat čistě umytým prstem s ostříhaným nehtem. Nebo můžete vyzkoušet speciální mastičky, které dokáží lokálně znecitlivět dásničky. O vhodnosti jejich použití se poraďte s vaším pediatrem.

Při růstu zoubků trpí mnoho dětí zvýšenou tvorbou slin. V takovém případě je vhodné pořídit plenkový bryndáček a dát ho děťátku okolo krku. Pak zůstanou trička a body vaše děťátka v suchu, což oceníte zejména v chladném počasí.

JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O ZOUBKY MÉHO DĚŤÁTKA?

Jakmile se vašemu děťátku prořeže první zoubek, pak přišel čas začít o zoubky pravidelně pečovat. Zoubky můžete děťátku buď otřít bavlněným hadříkem nebo vyčistit zubním kartáčkem, který je určen pro děti. O dětské zoubky pečujte dvakrát denně. Hadřík nebo kartáček stačí namočit do vody. Nepoužívejte pastu, protože malé děti ji ještě neumí vyplivnout a mohly by ji vdechnout.