Co je vitamín C?

Vitamín C je nejznámější ze všech vitamínů. Tělo samo o sobě nemůže vytvořit tento ve vodě rozpustný vitamin, který tělo uchovovává pouze na krátkou dobu. Je proto důležité, abyste pravidelně konzumovali potraviny obsahující tento vitamín.

Co dělá vitamín C?

Vitamín C je zvláště důležitý pro imunitní systém. Pokud jde o o boj s bakteriemi,  je důležitý pro podporu  imunitního obranného systému těla. Díky urychlení mobility bílých krvinek vitamínem C, mohou krvinky rychleji dosáhnout patogenů a bojovat proti nim. Tímto způsobem vitamín C posiluje vrozený imunitní systém a chrání vás před nachlazením. Vitamín C má také antioxidační kapacitu, což znamená, že zachycuje volné radikály, a tím chrání buňky těla před poškozením.

Vitamín C navíc podporuje vstřebávání a využití železa z rostlinných zdrojů potravin.  

Vitamín C je také nezbytný pro tvorbu a propojení pojivové tkáně (kolagen), a tím podporuje opravu tkáně. Přispívá také k rozvoji kostí a zubů.

Stručně řečeno, vitamín C je „všestranný“ mezi vitamíny a hraje v našem těle celou řadu rolí.

Které potraviny obsahují vitamín C?

Ovoce a zelenina, jako jsou citrony, pomeranče a papriky, jsou nejdůležitějšími zdroji vitamínu C. Kojenci a batolata potřebují 25 mg denně, zatímco doporučený denní příjem (RDI) pro dospělé je 110 mg pro muže a 95 mg pro ženy. Těhotné a kojící ženy však potřebují více vitamínu C. RDI pro těhotné ženy je 105 mg a pro kojící ženy 125 mg.

Objevte další stavební prvky:

Stravovací plán vašeho dítěte

Jaké produkty a kdy mám podávat a co konkretně moje dítě potřebuje? Náš výživový plán Bebivita vám ukáže přesně to, co potřebujete.

Klikněte zde pro výživový plán