PRVNÍ LEZENÍ - KDY DÍTĚ ZAČÍNÁ LÉZT?

Otázka, kterou si klade mnoho rodičů. Kdy začne moje děťátko lézt?

Většina dětí se začne plazit po bříšku, když jim je okolo 7 až 10 měsíců. Plazí se obvykle po bříšku a používají převážně ručičky, aby se přitáhly. Poté následuje zapojení i nožiček. Odtud už je jen krůček k tomu, aby se děťátko vzepřelo na kolínka a začalo lézt pořádně. Nicméně, každé dítě je jiné, a tak se také jinou rychlostí vyvíjí. Některé děti dokáží lézt už okolo 7. měsíce. Jiné nelezou ještě ani v roce. Také jsou děti, které první lezení zcela vynechají a na místo toho poskakují po místnosti na zadečku nebo se rovnou postaví a začnou obcházet nábytek.

Každé dítě se vyvíjí individuálně, a tak neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo, kdy přesně má dítě určité motorické prvky zvládnout. Nemějte o vaše dítě strach, pokud ho jeho vrstevníci v lezení či chození předběhli. Pokud se i přes to o vaše děťátko obáváte, pak je na místě to konzultovat s vaším pediatrem. 

JAK ZABEZPEČIT DOMOV PRO MÉ DĚŤÁTKO?

V momentě, kdy se začne vaše děťátko plazit, tak přichází čas na zabezpečení vašeho domova. V nezajištěném domově hrozí nebezpečí, že si vaše děťátko ublíží.

  • Odstraňte všechny nebezpečné předměty, kterými by si mohlo vaše děťátko ublížit, a najděte jim nové místo min. 1 m nad zemí.
  • Uschovejte všechny léky a čisticí prostředky z dosahu dítěte.
  • Odstraňte jedovaté rostliny.
  • Zajistěte všechny zásuvky dětskou pojistkou.
  • Zajistěte schodiště dětskou zábranou.

JAK MOTIVOVAT DÍTĚ K LEZENÍ?

Vlastně není toho moc, co byste mohli udělat. V tento moment je nejdůležitější, aby mělo vaše dítě dostatek místa na lezení. Pokud vaše dítě sedí většinu času v houpátku, tak nemá moc příležitostí naučit se brzy lézt.

Pokud si všimnete, že je vaše dítě „na všech čtyřech“, ale vlastně stále doopravdy neleze, pak můžete vyzkoušet následující motivace k lezení:

  • Děti velice bedlivě sledují své okolí a nejvíce vás. Proto mu jděte příkladem vy a vše mu pomalu a názorně ukažte. Ukažte mu, jak lezete vy. Vaše dítě se bude snažit vás napodobit.
  • Pokuste se namotivovat vaše dítě hračkou. Vyberte mu nějakou jeho oblíbenou a dobře známou hračku a umístěte ji mimo jeho dosah. Možná se vám podaří vzbudit v něm zvědavost a popoleze si pro ni.