Co je to vitamín A?

Vitamín A patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Vitamíny rozpustné v tucích jsou absorbovány ve střevech spolu s tuky. Vitamin A lze získat vhodnou stravou, nebo může být produkován samotným tělem přeměnou beta-karotenu (provitaminu A) na aktivní vitamín A.

Co dělá vitamín A?

Vitamín A pomáhá udržovat zdraví očí, pokožky a sliznic. Díky tomu je vitamín A nezbytný pro zdravá střeva. Vitamín A je navíc součástí rhodopsinu, pigmentu absorbujícího světlo v sítnici. Stejně jako všechny antioxidanty se také podílí na snižování zánětů tím, že chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Dalším důležitým úkolem vitamínu A je aktivace proteinů nutných pro metabolismus tuků.

Které potraviny obsahují vitamín A?

Vitamín A se vyskytuje pouze v živočišních zdrojích stravy. Beta-karoten se nachází v některých druzích ovoce a mnoha zeleninách, jako je mrkev, dýně, kapusta, špenát a meruňky. Vitamín A patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Organismus absorbuje beta-karoten snadněji, pokud je konzumován spolu s malým množstvím tuku.

Upozornění: Těhotné ženy by neměly během prvního trimestru konzumovat příliš mnoho vitamínu A, protože jeho nadměrné množství může mít špatný vliv na plod.

Objevte další stavební prvky:

Stravovací plán vašeho dítěte

Jaké produkty a kdy mám podávat a co konkretně moje dítě potřebuje? Náš výživový plán Bebivita vám ukáže přesně to, co potřebujete.

Klikněte zde pro výživový plán