KDY DÍTĚ ZAČÍNÁ CHODIT?

“Sousedovic Péťa už chodí a náš Toník pořád nic. Co s tím?”

Vůbec nic. Hlavně si nedělejte starosti, že je s “Toníkem” něco v nepořádku. Každé zdravé dítě se naučí dříve nebo později chodit. Některé děti se zkrátka zajímají o jiné věci než o chození. Možná už umí pěkně pít z hrníčku nebo mluvit, a proto jim nezbylo tolik času na chození.

KDY UŽ BUDE MOJE DÍTĚ UMĚT CHODIT?

Každé dítě má své vlastní tempo učení se. Většina dětí udělá první krůček mezi 12. až 14. měsícem.

Ale jsou i takoví rychlíci, kteří to zvládnou mezi 8. až 10. měsícem. Naopak jsou i takové děti, které udělají první krůček až mezi 18. až 20. měsícem.

Každé dítě musí nejprve dostatečně posílit svaly a až poté se obvykle začne pokoušet o první krůčky. Mnoho dětí začíná nejprve plazením, ze kterého přechází v lezení po čtyrech. Až poté obvykle přichází čas, kdy se dítě postaví a začne obcházet různé předměty, například okolo nábytku apod. Potom přichází na řadu stání bez držení se. Také záleží na odvaze každého dítěte, kdy se doopravdy pustí a samo udělá první krůček. Až na to přijde, tak se začne zdokonalovat ve zvedání z podřepu do stoje a zvedání různých věcí ze země. Vám se to může zdát jako jednoduchý úkol, ale pro vaše dítě je to těžší, než si myslíte.

Mezi 11. až 12. měsícem se většina děti postaví a začnou se učit, jak se posadit a sklonit se pro hračku. S vaší pomocí může vaše dítě zkusit udělat první krůčky. Vezměte ho za ručičky a poskytněte mu potřebnou oporu a bezpečí. Pokud se na to vaše dítě necítí, tak ho k ničemu nenuťte. Potřebuje jen trochu více času.

Většina dětí je schopna chodit mezi 12. až 14. měsícem, i když někdy ne úplně jistě.

Jestliže patří vaše dítě mezi ty, které zatím chodí jen s vaší pomocí nebo okolo nábytku, tak se tím netrapte. Potřebuje jen trochu více času. Některé děti začínají chodit až mezi 18. a 20. měsícem.  

JAK MŮŽU POMOCI SVÉMU DÍTĚTI CHODIT?

Jen mějte na paměti, že někdy je méně více. Poskytněte vašemu dítěti dostatek prostoru bez překážek. Pokud je to možné nechte vaše dítě chodit na boso, protože jedině tak pocítí spojení nožičky se zemí. Jestliže se vašemu dítěti nedaří přijít na to, jak se dostat z pozice stání do pozice sedu, tak mu to ukažte. Ukažte mu, jak ohnout kolínka a posadit se, aniž by neustále padalo. Je to mnohem lepší, než když ho budete neustále posazovat vy.

Také můžete vyzkoušet motivaci hračkou. Dejte vašemu dítěti jeho oblíbenou hračku a zkuste ho namotivovat, aby vám ji přineslo. Toto cvičení je také dobré při trénování chůze s jiným těžištěm (těžší hračka změní těžiště a držení těla vašeho dítěte).

Nicméně pamatujte, že to, kdy začne dítě chodit je naprosto individuální záležitost. Každé zdravé dítě začne chodit. Některé dříve, některé později. Po několika letech se vás nikdo ptát nebude, kdy začalo vaše dítě chodit. Zkuste proto být v klidu a dejte vašemu dítěti čas a prostor pro učení.

NA CO DÁT POZOR, KDYŽ VAŠE DÍTĚ CHODIT?

Ta chvíle, kdy začne vaše dítě chodit je pro rodiče krásný zážitek, na který mnohdy dlouho vzpomínají.

Ovšem je potřeba býti na tento okamžik připraveni. Jakmile začne vaše dítě chodit, téměř okamžitě začne vše pečlivě prozkoumávat. Odstraňte všechny ostré, nebezpečné, křehké a cenné věci z dosahu dítěte.

Dejte pozor na těžké předměty, které by na sebe mohlo dítě strhnout. Zajistěte všechny elektrické zásuvky a sporák.

Nainstalujte dětské zábrany na všechny schodiště.

Vytvořte pro vaše dítě bezpečný domov. Přejeme vám krásné okamžiky při prvních krůčcích vašeho dítěte.