Co je hořčík?

Magnezij je mineral. Minerali su anorganske hranjive tvari. Tijelo ne može samo proizvesti magnezij, pa se on mora apsorbirati iz hrane koju jedemo. Upravo zbog toga potrebno je paziti na unos magnezija u djetetov organizam.

Co dělá hořčík?

Hořčík se podílí na mnoha tělesných procesech. Hraje například hlavní roli v energetickém metabolismu a je nezbytný pro udržení zdravých kostí.

Hořčík je přirozeným antagonistou vápníku při kontrole funkce svalů, a může tak podporovat uvolnění svalů.

Nedostatek hořčíku se může projevit například ve svalových křečích. Pokud v těle chybí hořčík, zvyšuje se propustnost membrán pro sodík, draslík a vápník. To zvyšuje excitabilitu nervových buněk a tím i náchylnost ke svalovým křečím. To znamená, že hořčík je také zodpovědný za stabilizaci buněčných membrán.

Které potraviny obsahují hořčík?

Hořčík se vyskytuje hlavně v ořechách, luštěninách, celozrnných produktech a také v banánech a malinách.

Tělo může uložit až 20-25 g hořčíku, převážně (60 %) v kostech. Kdykoli je v krvi příliš málo hořčíku, musí tělo proniknout do svých zásob a vytáhnout minerál, například z kostí. To může snížit hustotu kostí.

Otkrijte i druge hranjive sastojke:

Stravovací plán vašeho dítěte

Jaké produkty a kdy mám podávat a co konkretně moje dítě potřebuje? Náš výživový plán Bebivita vám ukáže přesně to, co potřebujete.

Klikněte zde pro výživový plán